Doftolja No 20 - Jasmin & Magnolia

I lager.

165 kr

Doft:  En krispig , blomster doft med inslag av både ljuvliga jasmin och magnolia med oväntade toner av vit persika, gurka och melon.  Jasmin & Magnolia är en magisk blandning av våra favorit blommor med ljuvliga inslag av frukter. Det här är en sommardoft du vill omsluta ditt hem i året runt.  Sensuell doft som skapar ett välmående delux. Det är helt enkelt " Time to be fabulous" 

Toppnot: Vit persika, melon
Mellannot: Gurka, magnolia
Basnot: Jasmin, musk

  • Storlek: 10ml
  • Flaska med droppkork
  • Parfymolja från Grasse, Frankrike
  • IFRA certifierad

Att tänka på...
Parfymoljor/doftolja är små droppar med stora effekter. De är koncentrerade i 10 ml flaska och du behöver endast några droppar av dem för att få en fantastisk doft.

Produktfakta:

• Parfymolja tillverkad I EU
• Ej testade på djur.
• IFRA certifierad och följer svensk och EU lagstiftning.
• Producerad i parfymhus i Frankrike / Grasse
• Förpackad i medicin glas med droppfri kork
• Våra oljor är phtalatfria
• Innehåll: Hexyl cinnamaldehyde 19-34% per weight, Linalyl acetate 10-15% per weight, Benzyl salicylate 9-14%, Linalool 7-9%
• Sthlm Fragrance Supplier är Svenskt varumärke

IFRA-standarderna utgör grunden för det globalt accepterade och erkända riskhanterings systemet för säker användning av doftingredienser och ingår i IFRAs Code of Practice. 
Alla parfymoljor doftoljor, eteriska oljor kan medföra en allergisk reaktion vid kontakt på huden. Vid kontakt i ögon eller eller på hud, skölj med vatten. Undvik utsläpp i miljön. Förvaras oåtkomlig för barn.